Jeśli jesteś w ciąży lub połogu na pewno masz wiele pytań i wątpliwości dotyczących np. zdrowia swojego i dziecka, przygotowania do porodu czy choćby diety lub zakazanych rzeczy jakie wyklucza ciąża.

Na wszystkie Twoje wątpliwości powinni odpowiadać specjaliści z odpowiednim przygotowaniem medycznym, właśnie dlatego lekarz ginekolog, położne oraz dietetyk przygotowali dla Ciebie specjalny poradnik odpowiadający na pytania jakie niesie ciąża i połóg.

Dbaj o siebie w tym szczególnym okresie, kiedy Twoje ciało jest bardziej narażone na infekcje a umysł przechodzi spore metamorfozy. Ciąża, połóg to szczególny okres w którym rozwija się w Tobie nowe życie. Wszytko co robisz, jesz i jak myślisz ma wpływ na ten cud.

Zapraszamy do naszego poradnika!

Zdrowie intymne
w ciąży

Ciąża jest stanem fizjologicznym osłabiającym odporność i prowadzącym do zaburzenia mechanizmów obronnych organizmu.

Warto w tym okresie stosować probiotyki, zwłaszcza doustne.

Dolegliwości
w ciąży

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej wiążą się z różnego rodzaju dolegliwościami. Warto je poznać, by uniknąć stresu związanego z pojawianiem się nowych objawów.

 

Dieta
i odżywianie
w ciąży

Zmiana nawyków żywieniowych jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na prawidłowy rozwój płodu. Uważa się,
iż dzienne zapotrzebowanie energetyczne w ciąży zwiększa się do 2500-2800 kcal/dobę.

Przydatne rady
dla przyszłych rodziców

Ciąża jest szczególnym okresem, nie tylko w życiu przyszłej mamy, ale też całej rodziny! Dowiedz się z czego nie warto rezygnować podczas tych pięknych
9 miesięcy…

 

Przygotowanie do porodu

Przygotowania do najważniejszej chwili w życiu powinnaś zacząć na kilka – kilkanaście tygodni przed przewidywanym terminem porodu. Ważne jest, abyś miała zawsze przygotowane dokumenty na wypadek konieczności pobytu
w szpitalu: kartę ciąży, wyniki badań, grupę krwi, kartę ubezpieczenia zdrowotnego itp.

Połóg

Po trudach ciąży i porodu, jako szczęśliwa mama stajesz się położnicą, czyli kobietą w połogu. Połóg to okres około 6-8 tygodni po porodzie,
w którym cofają się wszystkie zmiany w Twoim organizmie, do których doszło podczas ciąży i porodu.

Karmienie piersią – czas dla mamy i dziecka

Czas połogu to również czas związany
z karmieniem piersią i rozwojem laktacji. Światowa Organizacja zdrowia zaleca, aby mamy karmiły swoje dzieci wyłącznie piersią przez pierwsze 4-6 miesięcy życia, a po tym czasie wprowadzały do ich diety inne produkty żywnościowe odpowiednie do strefy klimatycznej z kontynuacją karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 roku życia lub dłużej, jeżeli matka i dziecko nadal tego chcą.