Przygotowanie do porodu

Aktywność fizyczna

 

Jeszcze przed rozwiązaniem „wypróbuj” różnorodne pozycje polecane przez położne ze szkoły rodzenia. Łatwiej ci będzie potem zastosować je podczas porodu. Możesz wypróbować np. leżenie na boku z podniesioną nogą od strony zewnętrznej, pozycję na czworaka (ułatwia odpoczynek dzięki pochyleniu się do przodu między skurczami), siedzącą okrakiem na krześle z pochyleniem do przodu albo w kucki (jest szczególnie przydatna w czasie parcia). Sprawdź, czy dobrym dla ciebie rozwiązaniem jest worek sako – ułatwia zastosowanie różnorodnych pozycji.
Pamiętaj, że leżenie na plecach utrudnia dziecku pokonywanie kanału rodnego, a pozycja pionowa, dzięki grawitacji, ułatwia mu zstępowanie w dół – główka dziecka naciska na szyjkę macicy i ta szybciej się rozwiera. W szpitalu wykorzystaj każdą możliwość do aktywności: staraj się jak najwięcej chodzić, kręcić biodrami, podskakiwać na piłce, kucać przy poręczy łóżka. Możesz także opierać się na partnerze, zwisać na nim lub na linie, skorzystać z materaca lub krzesełka porodowego. Pamiętaj, abyś w wybranej pozycji czuła się bezpiecznie.
   

Masowanie krocza

Najbardziej narażone na pęknięcia podczas porodu jest miejsce między pochwą a odbytem. Przynajmniej na 1–2 miesiące przed porodem, a najlepiej już od połowy ciąży, możesz zadbać o uelastycznienie tego miejsca delikatnym masażem. Dzięki temu tkanki staną się bardziej rozciągliwe. Codziennie przez pięć minut masuj ruchami okrężnymi okolice pochwy (palcem wskazującym zewnętrzną, a kciukiem wewnętrzną część). Do masażu możesz wykorzystać oliwę z oliwek lub olejek migdałowy. Nie stosuj jednak masażu w przypadku infekcji pochwy lub gdy zaobserwujesz wzmożoną wydzielinę z dróg rodnych czy nieprzyjemny zapach.

Napar z liści malin

Napar z liści malin jest znany i stosowany od dawna w Afryce, Azji i Ameryce jako środek ułatwiający poród. Polecają go również niektóre położne, ale pamiętaj – stosowanie ziół w ciąży trzeba skonsultować z lekarzem. Napar ten można pić od 38. tygodnia ciąży. Pomaga w przygotowaniu mięśnia macicy poprzez uelastycznienie szyjki macicy, co ułatwia jej rozwieranie podczas narodzin dziecka i daje szansę na skrócenie porodu. Herbatka z liści malin wpływa też na jakość i ilość pokarmu. Takiego działania niestety nie ma już niestety herbatka z owoców czy kwiatów maliny.

Relaks i odpoczynek

Nauka relaksacji jest bardzo ważna, ale by była skuteczna, wymaga czasu. Wybierz metody i techniki, przy których łatwiej uzyskasz odprężenie i rozluźnienie. Może to być muzyka, oświetlenie, joga, masaż czy techniki relaksacyjne. W pierwszej fazie porodu dobrym sposobem na odpoczynek jest ciepła kąpiel lub prysznic – woda relaksuje, łagodzi ból i uspokaja. Możesz poprosić partnera lub osobę towarzyszącą o delikatny masaż karku czy okolicy lędźwiowej. Pomaga też przykładanie na obolałe miejsce termoforu albo ciepłej ręki (można ją rozgrzać, pocierając szybko jedną o drugą), okrycie kocem. W czasie porodu dbaj o rozluźnienie całego ciała. Podczas rodzenia dziecka staraj się szczególnie odprężyć mięśnie twarzy, języka i gardła, nie zaciskaj szczęk. Napinanie tych okolic jest bowiem związane z napięciem mięśni dna miednicy. Nie wstydź się więc, jeśli masz ochotę krzyczeć, jęczeć, płakać lub śmiać się - wydawanie dźwięków pomaga w rozluźnieniu.

Odpowiedni posiłek

Często od rozpoczęcia porodu do jego zakończenia upływa wiele godzin. Zabierz ze sobą niegazowaną wodę mineralną (najlepiej w butelce z ustnikiem) i drobne, energetyczne przekąski (herbatniki, biszkopty, czekoladę, jogurt). Mogą się przydać! W niektórych szpitalach jedzenie w czasie akcji porodowej jest zabronione na wypadek, gdyby była konieczność cesarskiego cięcia w znieczuleniu ogólnym. Zapytaj położną, czy podczas porodu będziesz mogła coś przekąsić. Jeśli nie – przekąski przydadzą się kiedy poród już się skończy.

Poród po terminie

Jeśli twojemu dziecku nie spieszy się na świat a wskazane jest wywołanie skurczy, możesz po konsultacji z lekarzem lub położną prowadzącą ciążę, skorzystać z naturalnych metod wywołania czynności skurczowej.

  • Ciepła, ale nie za gorąca kąpiel – pozwala rozpoznać skurcze przepowiadające, które ulegają wyciszeniu, od prawdziwych skurczy porodowych, te z kolei nasilają się. W sprzyjających okolicznościach kąpiel taka może być sama w sobie czynnikiem inicjującym czynność porodową. Podczas kąpieli nie zamykaj się w łazience i nie stosuj tej metody, gdy jesteś sama w domu, gdyż istnieje możliwość omdlenia
  • Ruch i aktywność fizyczna – podobnie jak kąpiel może być czynnikiem wyzwalającym lub wzmacniającym czynność skurczową. Położna może ci zalecić spacer, chodzenie po schodach. Przydatny też może być taniec brzucha lub krążenie biodrami – ułatwia dziecku lepsze „wpasowanie się” do kanału rodnego. Pamiętaj, że jak w każdej metodzie, również podczas ćwiczeń należy zachować umiar, aby nie wykorzystać wszystkich sił zanim poród się właściwie zacznie.
  • Seks – najbardziej przyjemny i jednocześnie najbardziej naturalny sposób wywoływania porodu. Przeżycie orgazmu wyzwala hormon zwany oksytocyną i powoduje drobne skurcze macicy, które w konsekwencji mogą przekształcić się w czynność skurczową. Ponadto nasienie mężczyzny zawiera prostanglandyny, kolejny czynnik mogący wywołać poród.
  • Drażnienie brodawek – powoduje także wydzielanie oksytocyny. Możesz masować brodawki przez minutę, następnie zrobić przerwę 2 – 3 minuty i powtarzać cykl przez ok. 20 – 30 minut. Jeśli w tym czasie skurcze nie pojawią się, być może dziecko nie jest jeszcze gotowe do porodu lub trzeba skorzystać z innego sposobu.
  • Masaż brzucha – możesz go wykonać sama lub poprosić partnera. Do masażu użyj olejku migdałowego, z dodatkiem eterycznych składników: goździki, cynamon, imbir. Zmocz brzuch ciepłą woda i wykonuj koliste ruchy wykorzystując przygotowaną mieszankę.

opracowanie: Dr n.med. Beata Naworska kierownik zakładu Propedeutyki Położnictwa, Wydział Opieki Zdrowotnej ŚUM, mgr położnictwa Magdalena Jagieła