Co to są upławy?

Przez upławy rozumiemy każdą zwiększoną wydzielinę z pochwy o różnej konsystencji, najczęściej nieprzyjemnym zapachu i zmiennym kolorze uzależnionym od rodzaju infekcji.

  • Upławy przy infekcjach bakteryjnych (Bacterial Vaginosis) są raczej skąpe, szaro białawe i homogenne, mają charakterystyczny rybi zapach.
  • Zakażenie rzęsistkiem pochwowym (Trichomonas Vaginalis) cechuje się występowaniem obfitej, pienistej wydzieliny o szarym lub żółto-zielonkawym zabarwieniu.
  • infekcjach grzybiczych występuje obita gęsta, serowata wydzielina w kolorze i konsystencji zsiadłego mleka.
  • Infekcje wirusowe np. wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) charakteryzują się kalafiorowatymi naroślami na sromie, ścianach pochwy czy szyjce macicy.
  Fizjologia – zdrowa kobieta Bakteryjne zakażenie pochwy Grzybica pochwy Rzęsistkowica
Wydzielina umiarkowana, biała lub przeźroczysta, kłaczkowata, lepka umiarkowana do obfitej, szara, mleczna, jednorodna, wodnista skąpa do umiarkowanej, biaława o różnych odcieniach, grudkowa, serowata obfita, szara, żółtozielona, jednorodna, pienista lub kremowa

W przypadku upławów o niewielkim stopniu nasilenia kobiety mają dostęp do leków bez recepty, które podane doraźnie mogą ograniczyć rozwój patologicznej flory w pochwie ze względu na ich dość szerokie spektrum działania. Ograniczenie flory patologicznej nie oznacza przywrócenia flory fizjologicznej. W takiej sytuacji można korzystać ze środków obniżających pH pochwy, ale przede wszystkim należy zastosować suplementację pałeczek kwasu mlekowego poprzez podanie produktów je zawierających. Produkty te mogą występować w formie dopochwowej – ich działanie jest wówczas szybkie, bo podajemy je bezpośrednio do pochwy lub doustnej. W tym ostatnim przypadku na efekt należy poczekać ze względu na konieczność pasażu takiego produktu przez przewód pokarmowy i kolonizację jego końcowego odcinka, a następnie pochwy. Ważnym jest aby skład tych produktów był dostosowany do składu flory pochwy populacji w jakiej są stosowane. W sytuacjach kiedy powyższe sposoby zawodzą należy jednak bezzwłocznie udać się do lekarza ginekologa, który wdroży celowane leczenie po ustaleniu przyczyny dolegliwości.

Generalnie aby uniknąć samej infekcji lub w znacznym stopniu ograniczyć jej nasilenie kobiety powinny nosić przewiewną bieliznę, ograniczyć stosowanie tamponów, stosować płyny do higieny intymnej o pH 5,5, unikać nadmiernego korzystania z basenów, sauny, solariów, toalet publicznych. Nie należy dopuszczać do wspólnego używania środków higienicznych (np. wspólne ręczniki) i używać prezerwatywy, która oprócz funkcji antykoncepcyjnej zabezpiecza przez szerzeniem się infekcji przenoszonych drogą płciową ( rzęsistkowica, chlamydioza, grzybica, HIV)

Przynajmniej raz w roku należy odwiedzać lekarza ginekologa w celu wykonania ogólnego badania ginekologicznego oraz w zależności od wskazań wykonania badań dodatkowych (cytodiagnostyka ogólna, onkologiczna, hormonalna, badanie mammograficzne).

Upławy w ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety – w całym organizmie można wtedy zaobserwować zmiany, które dla wielu osobom mogą wydawać się niepokojące. Należy pamiętać, że w tym wyjątkowym stanie w ciele kobiety panuje burza hormonów, a gruczoły produkują większą ilość śluzu. Jest to zjawisko całkowicie normalne, które nie powinno być powodem do obaw. Dodatkowo w macicy tworzy się czop śluzowy, który stanowi dla płodu barierę ochroną przed niebezpiecznymi czynnikami, które mogłyby przedostać się z zewnątrz.

Niestety, w tym okresie obniża się także kwasowość środowiska pochwy, co sprzyja rozwojowi wirusów i bakterii. Dlatego bardzo uważnie należy obserwować wydzielinę. Jeżeli nie zmienia ona koloru, nie ma się czym przejmować. Powodem do obaw może być natomiast stan, w którym pojawiły się gęste upławy o zmienionej, ciemniejszej niż zwykle barwie i nieprzyjemnym zapachu. Może im towarzyszyć swędzenie, pieczenie oraz ból w okolicach intymnych. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż upławy w ciąży mogą stanowić zagrożenie dla płodu.

Przyczyny upławów w ciąży

Mogą one wynikać z niedostatecznej higieny (która dla przyszłych mam jest szczególnie ważna). Ich przyczyna może leżeć także w zaburzeniach rozwoju płodu. Są związane z poszczególnymi trymestrami:

  • w pierwszym trymestrze – mogą świadczyć o braku niektórych hormonów, ale także o niewłaściwym umiejscowieniu zarodka
  • w drugim trymestrze – mogą wynikać z nadmiernego wysiłku fizycznego
  • w trzecim trymestrze – niepokojące krwawienia mogą być sygnałem przodowania lub odklejania się łożyska.