JAK DBAĆ O ZDROWIE INTYMNE W TRAKCIE TERAPII HORMONALNEJ

Farmakologiczne środki hormonalne są rozwiązaniem wielu kobiecych problemów: w okresie menopauzy łagodzą uciążliwe objawy związane z przekwitaniem, zapewniają optymalną ochronę antykoncepcyjną kobietom w wieku rozrodczym, a także pomagają w odzyskaniu zaburzonej równowagi hormonalnej (np. w przebiegu niektórych schorzeń). Wysoka skuteczność preparatów tego typu ma jednak swoją cenę – jest nią zwiększona podatność na rozwój infekcji intymnych.

Zmiany hormonalne a zdrowie intymne kobiety

Hormony regulują liczne procesy zachodzące w organizmie człowieka, dlatego nawet niewielkie wahania ich stężeń mogą mieć przykre następstwa dla zdrowia. U kobiet manifestacją zmian hormonalnych są na przykład częstsze problemy intymne, wynikające z zaburzenia równowagi mikrobiologicznej pochwy. Dlaczego podatność na rozwój infekcji intymnych rośnie? Przy wahaniach poziomu poszczególnych hormonów dochodzi do spadku liczby dobroczynnych pałeczek kwasu mlekowego w pochwie. Osłabiona flora bakteryjna nie jest w stanie ochronić dróg rodnych kobiety przed nasilonym wzrostem patogenów, które zaczynają namnażać się i z czasem wywołują stan zapalny. Jeśli liczba bakterii Lactobacillus nie zwiększy się, na przykład dzięki zastosowaniu sprawdzonego probiotyku, pojawienie się objawów infekcji intymnej (upławy, pieczenie pochwy, przykry zapach) to z reguły tylko kwestia czasu.

Ochrona podczas terapii hormonalnej

Aby skorzystać z zalet leczenia hormonalnego i uniknąć jego skutków ubocznych, od pierwszych dni terapii warto sięgać po preparat probiotyczny o dokładnie przebadanym składzie (np. prOVag®), który uzupełni niedobory dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego. Dodatkową korzyścią płynącą z przyjmowania probiotyku jest usprawnienie procesów trawiennych, bakterie Lactobacillus kolonizują bowiem przewód pokarmowy i poprawiają absorpcję składników odżywczych z pokarmu.

O zdrowie intymne warto zadbać kompleksowo, stosując się również do sprawdzonych wytycznych dotyczących pielęgnacji okolic intymnych oraz zdrowego trybu życia:

  • Postaw na zdrową dietę, by każdego dnia wzmacniać swój układ odpornościowy.
  • Pij dużo wody, by nawadniać organizm i zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji układu moczowo-płciowego.
  • Na co dzień noś praktyczną, bawełnianą bieliznę, a koronkowe figi zostaw na specjalne okazje.
  • Dbaj o higienę, ale zachowaj zdrowy rozsądek. Jeśli nie masz miesiączki, nie musisz podmywać się częściej niż dwa razy dziennie, chyba że masz za sobą intensywne ćwiczenia fizyczne.
  • Staraj się unikać długich kąpieli w wannie – prysznic to zdrowsza alternatywa.
  • Wysypiaj się i znajdź skuteczny sposób na odstresowanie się.
  • Nigdy nie podmywaj się mydłem – w przeciwieństwie do pochwy, ma ono zasadowy odczyn i może osłabiać florę bakteryjną dróg rodnych. Zasadowy odczyn posiada także sperma, dlatego nawet jeśli bierzesz tabletki antykoncepcyjne i nie masz potrzeby dodatkowego zabezpieczania się prezerwatywą, rozważ także ochronę mechanicznę podczas seksu.

Korzyści płynące z terapii hormonalnej są niezaprzeczalne, ale podczas leczenia nie wolno zaniedbać zdrowia intymnego. Prostym i skutecznym sposobem na odzyskanie równowagi mikrobiologicznej pochwy jest stosowanie probiotyku, który dodatkowo poprawi przemianę materii.