Profilaktyka infekcji intymnych

Lubisz kochać się „klasycznie”, ale coraz częściej masz ochotę na bardziej odważne pozycje seksualne? Nie ma w tym nic dziwnego – w miarę upływu czasu wszystko powszednieje, a mózg potrzebuje nowych, ciekawszych doznań, by odczuwać równie silne podniecenie seksualne jak na samym początku. Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego, pamiętaj, by eksperymenty „łóżkowe” przeprowadzać z głową.

Koniec z rutyną, czyli jak bezpiecznie eksperymentować w łóżku – od czego zacząć?

Rutyna daje ci się we znaki i potrzebujesz zmiany? Jeśli nie do końca wiesz, w jakim kierunku chcesz pójść, zamiast gorączkowo wertować podręcznik kamasutry, zastanów się, co działa na ciebie pobudzająco. Być może masz ochotę na seks w wannie lub w plenerze, zamiast jak zwykle w łóżku?

Następnie porozmawiaj szczerze ze swoim partnerem. Nie zdziw się, jeżeli zaproponuje coś nowego (np. pozycję, której nie próbowaliście lub zabawę w odgrywanie ról) – jeśli ty odczuwasz lekkie znudzenie waszym życiem seksualnym, on zapewne czuje to samo.

Zadbaj o to, by rozmowa była tylko początkiem waszych wspólnych poszukiwań:

  • Zaopatrz się w olejek do ciała i zaproponuj partnerowi sensualny masaż. Możecie potraktować go jak zmysłową grę wstępną lub niewinny, relaksujący dotyk, który wzmocni waszą więź emocjonalną.
  • Obejrzyjcie razem film erotyczny, niewykluczone, że znajdziecie w nim coś, czego oboje będziecie chcieli spróbować. Pamiętaj, by zachować dozę zdrowego rozsądku podczas realizacji fantazji seksualnych – spontaniczny seks w parku może być ekscytującą przygodą, ale tylko w środku nocy i z dala od przechodniów.
  • Jeśli masz ochotę na eksperymenty, ale brakuje ci śmiałości, zagraj z partnerem w grę planszową dla dorosłych. Oboje będziecie musieli przełamać wstyd podczas wykonywania kolejnych, lekko pikantnych, zadań, by mieć szansę na wygraną.
  • Wyjdź z inicjatywą i sama zainicjuj zbliżenie – może się okazać, że bycie stroną dominującą przypadnie ci do gustu!

Jeśli czasem dokucza ci suchość pochwy i nie chcesz, by brak właściwego nawilżenia stanął na drodze łóżkowych eksperymentów,  miej pod ręką lubrykant na bazie wody, który nie uszkodzi lateksowej prezerwatywy. Jeśli zdażają Ci się podrażnienia okolic intymnych po stosunku, warto użyć prOVag żel®, który nawilża chroni przed problemami intymnymi i łagodzi podrażnienia.

Dbaj o zdrowie intymne

Aktywność seksualna może zwiększać podatność na rozwój zakażeń pochwy, dlatego  przy częstych kontaktach intymnych powinnaś szczególnie zadbać o swoje zdrowie intymne. Zacznij od właściwej higieny okolic narządów płciowych z wykorzystaniem łagodnych preparatów myjących (np. Emulsja prOVag®), które wspomagają procesy regeneracji śluzówki ścian pochwy, nawilżają i przywracają zdrowe, kwaśne pH dróg rodnych. Nawilżająco-ochronny płyn do higieny intymnej to doskonały wybór, gdy dokucza ci suchość pochwy po kąpieli w chlorowanej wodzie na basenie, po zastosowaniu drażniących kosmetyków do mycia, lub podczas przyjmowania leków osłabiających mikroflorę pochwy (antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne).

Pamiętaj także, by szybko reagować na zmiany skórne i inne objawy infekcji u siebie i swojego partnera – jeżeli po stosunku pojawia się przykry zapach, wydzielina z pochwy lub dyskomfort na skutek podrażnienia błony śluzowej, należy umówić się na konsultację z lekarzem a przed wizytą zaaplikować dobry probiotyk ginekologiczny np. najczęściej polecany przez ginekologów inVag.

Dbaj także o profilaktykę nieplanowanej ciąży i chorób przenoszonych drogą płciową. Uświadom sobie jednak, że żadna z dostępnych metod antykoncepcyjnych nie jest idealna:

  • tabletki antykoncepcyjne, wkładka domaciczna, zastrzyki i plastry hormonalne skutecznie chronią przed zajściem w ciążę, ale są bezradne w przypadku wirusa HIV i innych chorób wenerycznych;
  • prezerwatywy damskie i męskie zapewniają wysoką ochronę przez HIV i schorzeniami przenoszonymi drogą płciową, ale lateks może uczulać, a popularny środek plemnikobójczy nonoksyl-9, którym powleczone są często kondomy, może podrażniać pochwę i zwiększać ryzyko rozwoju zakażeń intymnych.

Odpowiedzialne podejście do seksu nie musi odbierać przyjemności z kontaktów intymnych. Wręcz przeciwnie, dzięki wzmocnieniu ochrony intymnej może znacząco zwiększyć twój komfort i poprawić doznania seksualne.

Suplementacja

Wspomagająco w przebiegu infekcji pochwy, warto uzupełnić mikroflorę bakteryjną pochwy o wybrane bakterie probiotyczne z rodzaju Lactobacillus. Ze względu na to, że niezależnie od rodzaju czynnika sprawczego w każdym rodzaju infekcji dochodzi do ilościowych i jakościowych zmian mikroflory na niekorzyść dominującej tam fizjologicznie bakterii z rodzaju Lactobacillus należy prowadzić suplementację tej bakterii.
Można to robić albo doustnie albo dopochwowo. Ważne jest aby stosowany probiotyk zawierał te bakterie z rodzaju Lactobacillus, które naturalnie są izolowane z populacji kobiet w Polsce. Jedynym takim produktem na rynku jest właśnie prOVag®. prOVag® jest produkowany przez polską firmę biotechnologiczną specjalizującą się w tworzeniu innowacyjnych probiotyków, nie jest więc produktem sprowadzonym z innych krajów i jedynie dystrybuowanym w Polsce.

Niezależnie od tego czy preparat jest w formie doustnej czy dopochwowej korzystne jest stosowanie probiotyku w następujących sytuacjach:

A. jako suplementacja:

  • w trakcie oraz po zakończeniu leczenia antybiotykami;
  • przy rozpoznanym bakteryjnym, pasożytniczym, wirusowym lub grzybiczym zakażeniu pochwy i sromu;
  • przy nawrotowych, wtórnych i przewlekłych zakażeniach pochwy i sromu

B. jako profilaktyka zakażeń w obrębie układu moczowo-płciowego:

  • przed i po planowanych zabiegach chirurgicznych;
  • dla kobiet w okresie menopauzy;
  • dla kobiet, których aktywność płciowa, styl życia, praca zawodowa lub aktywność fizyczna zwiększa ryzyko zakażeń układu moczowo-płciowego (częsta zmiana partnerów płciowych, częste podróże, korzystanie z basenu, przebywanie w środowisku o obniżonym standardzie sanitarno-higienicznym, itp.).

Coraz szersza wiedza na temat antagonistycznych właściwości bakterii z rodzaju Lactobacillus wobec drobnoustrojów chorobotwórczych potwierdza ich niezwykle ważną rolę w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń. W przyszłości w obliczu narastania lekooporności drobnoustrojów bakterie probiotyczne mogą stać się pożądanymi czynnikami wspomagającymi leczenie. Należy zwracać baczną uwagę, czy obecnie dostępne preparaty przeszły próby kliniczne i spełniają wymogi WHO/FAO. Pamiętajmy, że mechanizmy działania probiotyków nie są do końca poznane. Nasuwa się coraz więcej pytań dotyczących interakcji międzybakteryjnych w różnych układach organizmu ludzkiego. Wyjaśnienie molekularnego podłoża tych interakcji jest nadal przedmiotem badań.

Lekarze specjaliści

Należy pamiętać o tym aby przynajmniej raz w roku odwiedzać lekarza ginekologa w celu wykonania ogólnego badania ginekologicznego oraz w zależności od wskazań wykonania badań dodatkowych (cytodiagnostyka ogólna, onkologiczna, hormonalna, badanie mammograficzne). Od regularnych wizyt u tego specjalisty zależy cała sfera zdrowia intymnego. Oczywiście nie należy zwlekać w sytuacji kiedy pojawiają się objawy chorobowe o szczególnym nasileniu lub nie uzyskano poprawy po zastosowaniu metod z zakresu samoleczenia. Warto również wspomnieć, że w przypadkach niektórych infekcji (grzybice, rzęsistkowice) leczeniem zaleconym przez lekarza powinien być objęty również partner.

Apteczka wakacyjna prawdziwej kobiety

Wiemy doskonale, że w każdej apteczce wakacyjnej bez wątpienia powinny znaleźć się preparaty przeciw ukąszeniom owadów, preparaty nawadniające, przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe czy kosmetyki przeciwsłoneczne z wysokim filtrem… O czym jeszcze warto pamiętać?

Prawdziwa kobieta powinna koniecznie zadbać również o intymne okolice ciała. Zadbany układ moczowo płciowy to gwarancja dobrego samopoczucia, świeżości i braku konieczności nieplanowanych wizyty u ginekologa (który często także planuje urlop wtedy co my:).

Każda kobieta jest naturalnie chroniona przez symbiotyczne bakterie kwasu mlekowego, które znajdują się w układzie pokarmowym i rozrodczym. Te bakterie Lactobacillus utrzymują naturalną równowagę w naszym organizmie i chronią nas przed rozwojem chorobotwórczych bakterii i grzybów czyli przed biegunkami, infekcjami i stanami zapalnymi, także pochwy. Ilość ochronnych bakterii może się znacznie obniżyć podczas antybiotykoterapii, antykoncepcji, menopauzy, ciąży czy podczas stosowania niezbilansowanej diety czy nawet w wyniku codziennego stresu. Także podczas podróży, zmianie diety, kąpieli na basenach jesteśmy dużo bardziej narażone na bakterie!

Aby wzmocnić mikroflorę, warto stosować sprawdzone probiotyki jeszcze przed urlopem – najlepiej około 2 tygodnie przed palnowanym wyjazdem. Warto też  przedłużyć profilaktykę i stosowaćje także po powrocie z wakacji, regularnie 1-2 razy w tygodniu. Należy jednak wybrać takie probiotyki, które długotrwale przywrócą równowagę zarówno mikroflory układu pokarmowego jak i rozrodczego.

Wartym polecenia jest prOVag®, który najczęściej polecają specjaliści (Pharmatrend 2012). prOVag® posiada wysoką skuteczność potwierdzoną badaniami i pozytywną opinią Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Preparat ten ogranicza nadmierny rozwój niepożądanych bakterii i grzybów w układzie rozrodczym i pokarmowym (w tym G.vaginalis, C. albicans, S. agalactiae, które są najczęstszą przyczyną stanów zapalnych pochwy u Polek oraz E. coli i C. difficile – bakterii często powodujących biegunki, także podróżne).

Wiele z kobiet używa także specjalnych kosmetyków do mycia okolic intymnych – to dobra praktyka, należy wybierać preparaty, które maja kwaśne pH najlepiej z naturalnym kwasem mlekowym.

W XIX wieku wiadomo już, że okolice intymne się starzeją a z wiekiem śluzówka robi się cieńsza, wyschnięta ma skłonności do podrażnień a nawet pęka. Tak jak o skórę twarzy możemy zadbać o pochwę i okolice intymne. Do ochrony, zakwaszania, nawilżania i pielęgnacji warto używać specjalistycznych preparatów (np. prOVag żel®, który w 2012 został uznany za najlepszy preparaty na schorzenia ginekologiczne i nagrodzony Złotym Otis). Wiele kobiet nosi go w torebce na co dzień by móc zareagować na wypadek pierwszych objawów problemów intymnych, gdyż łagodzi on także podrażnienia i zapewnia komfort intymny. W przypadku suchości warto sięgnąć po preparaty nawilżające z naturalnymi składnikami (np. Hydrovag®, który zawiera kwas hialuronowy, mlekowy, glikogen i posiada pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Menopauzy).

Wakacyjny niezbędnik:

  • leki przeciwbólowe
  • preparaty nawadniające (np. Orsalit®), przeciwbiegunkowe (np. węgiel)
  • preparaty do ochrony zdrowia intymnego (np. inVag®prOVag żel®)
  • preparaty przeciw i po ukąszeniu owadów
  • leki przeciwalergiczne lub wapno
  • na dolegliwości żołądkowe (np. krople żołądkowe)
  • środki rozkurczowe, jeśli zdarzają się skurcze (np. Buscopan)
  • ew. preparaty na ból gardła
  • środki opatrunkowe np. bandaż, plastry,
  • środki dezynfekujące rany np. woda utleniona, gazik nasączony
  • chusteczki oczyszczające
  • leki stale zażywane
  • rękawiczki jednorazowe