PYTANIA I ODPOWIEDZI

Skąd się bierze stan zapalny?

Stan zapalny powstaje w efekcie terapii antybiotykami infekcji ogólnych np. układu oddechowego w następstwie której dochodzi do „przetrzebienia” naturalnie występującej flory bakteryjnej pochwy i zastąpienia jej przez drobnoustroje patogenne, oporne na dany antybiotyk. Takie zaburzenie równowagi bakteryjnej w pochwie pomiędzy bakteriami „dobrymi” z rodzaju Lactobacillus a „złymi” może wystąpić również w innych sytuacjach: stosowanie antykoncepcji, zaburzenia (np. cukrzyca), ale też naturalne zmiany hormonalne (w tym szczególnie okres około menopauzalny oraz ciąża), częste kąpiele w basenach (w szczególności jacuzzi), wyjazdy (woda o innej florze bakteryjnej), zakażenia przenoszone drogą płciową (częste zmiany partnerów, przygodne kontakty seksualne) lub niepewny partner, przygodne kontakty seksualne), używanie sanitariatów publicznych, zaniedbania higieny oraz irygacje.

Czy prOVag® należy zażywać po zakończeniu kuracji antybiotykowej czy można zacząć już w jej trakcie?

Można zacząć już w jej trakcie. Często jest on polecany jako dodatek do terapii przeciwgrzybiczej i przeciwbakteryjnej.

Jak stosować prOVag®?

Należy go stosować doustnie jedną kapsułkę dziennie przez co najmniej 20 dni. prOVag® należy stosować pomocniczo w celu codziennego uzupełnienia prawidłowej flory bakteryjnej układu moczowo-płciowego i utrzymania właściwego pH pochwy. Można go stosować wspomagająco w celu odbudowania prawidłowej flory bakteryjnej układu moczowo-płciowego i przywrócenia właściwego pH pochwy po wyeliminowaniu chorobotwórczych bakterii i grzybów. prOVag® też można zastosować wspomagająco w trakcie i po zakończeniu antybiotykoterapii. Zaleca się go również:

  • w okresie około menopauzalnym
  • po okresie połogu
  • w trakcie i po menstruacji
  • kobietom przed i po zabiegach chirurgicznych w obrębie układu moczowo-płciowego
  • kobietom uczęszczającym na basen często podróżującym, korzystającym z jacuzzi czy solarium

Czy biorąc prOVag® można uprawiać seks? Czy kuracja nim może przeszkodzić w zajściu w ciążę?

Stosowanie prOVag® nie ma żadnego związku z uprawianiem seksu. również jego stosowanie nie ma przeszkodzi zajściu w ciążę, co więcej wspierając zabezpieczenie przed stanami zmniejszającymi płodność ( np. choroby przenoszone droga płciową prOVag® może ułatwić zajście w ciążę).

Po współżyciu odczuwam nieprzyjemne pieczenie. Czy prOVag® może mi pomóc?

Tak, ale należy pamiętać, że w odróżnieniu od produktów dopochwowych prOVag® zaczyna działać po jakimś czasie. Czyli doraźnie można zastosować Lactovaginal, natomiast na dłuższy czas można zacząć stosowanie prOVag®. Również efekty działania tego produktu będą dłuższe od Lactovaginal®, bo bakterie pro biotyczne przyjmowane doustnie będą do pochwy migrowały z tzw. rezerwuaru jelitowego.

Czy prOVag® działa na zewnątrz czy przede wszystkim wewnątrz pochwy?

Wynika to z miejsca występowania pałeczek kwasu mlekowego – znajdują się one głównie w pochwie, w 1 ml wydzieliny pochwy znajduje się od 10 do 5 do 10 do 6 – działa więc on we wnętrzu pochwy, ale aby tam się dostać musi zaistnieć zjawisko kolonizacji pochwy bakteriami z przewodu pokarmowego.

Czy plamy na bieliźnie mogą być spowodowane stosowaniem prOVag®?

PrOVag® nie daje takiego efektu. Może on występować w trakcie stosowania leków dopochwowych, ale należy go odróżnić od plamienia związanego z krwawieniem lub ze stanem zapalnym toczącym się w drogach rodnych.

Czy stosując prOVag® mogę się udać z wizytą do ginekologa?

Nie wpływa to na przebieg wizyty, więc nie ma żadnych ku temu przeciwwskazań.

Jak objawiają się stany zapalne miejsc intymnych u kobiet?

Typowe objawy związane są z toczącym się procesem zapalnym i obejmują zaczerwienienie warg sromowych i ścian pochwy, ich obrzęk, ponadto pojawia się świąd i pieczenie okolicy przedsionka pochwy, może wystąpić zwiększona wydzielina o zmiennym zabarwieniu i nieprzyjemnym zapachu. W przebiegu np. infekcji wirusowych objawy te jednak nie występują ( czyli nie ma ani nieprzyjemnego zapachu, ani upławów).Zamiast nich pojawiają się bóle przy oddawaniu moczu – objawy dyzuryczne oraz ból przy stosunku płciowym czyli dyspareunia. Rzadziej występują plamienia. Typowo występują objawy o charakterze opryszczki.

Czy można się uchronić przed stanem zapalnym? Jak to zrobić?

Stosując się do zasad higieny intymnej można znacząco zmniejszyć ryzyko stanu zapalnego lub je wyeliminować. Jak to zrobić? Stosuj specjalne żele do higieny intymnej o odpowiednim pH, dobrze dobrane wkładki higieniczne oraz chusteczki intymne (np. w długich podróżach). Dbaj o zdrową i zbilansowaną dietę (niskokaloryczną, zawierającą błonnik, owoce, warzywa oraz witaminy i mikroelementy) i wspomagaj osłabioną np. antybiotykoterapią naturalna florę bakteryjną pochwy przyjmując doustny probiotyk ginekologiczny (prOVag®).

Chciałabym stosować prOVag® wspomagająco. Kiedy go używać? Przed, w czasie czy po okresie?

W odróżnieniu od produktów aplikowanych miejscowo (dopochwowo), stosowanie prOVag® nie jest ograniczone okresem wystąpienia krwawienia miesiączkowego. Można i należy go stosować nawet w trakcie miesiączki.

Czym mogą być wywołane infekcje miejsc intymnych?

Infekcje miejsc intymnych mogą być wywołane przez grzyby, bakterie i pierwotniaki. Z reguły grzyby Candida Albicans wywołują grzybicę, bakterie Mycoplasma hominis i Gardnerella vaginalis powodują bakteryjną waginozę, a pierwotniak rzęsistek pochwowy powoduje rzęsistkowicę.

Objawy zapalenia pochwy i sromu różnią się w zależności od czynnika chorobotwórczego.

Mam dość często nawracające problemy intymne. Czy prOVag® pomoże mi w ich zwalczaniu?

Problemy intymne mają to do siebie, że źle leczone wracają. Dlatego przede wszystkim powinnaś być pod kontrolą dobrego lekarza ginekologa, który dobierze Ci odpowiednie leczenie. Warto także sięgnąć po prOVag®, który skolonizuje układ rodny bakteriami kwasu mlekowego. prOVag® kolonizuje również układ pokarmowy, z którego pochodzi wiele bakterii i grzybów (np. E.coli, C. albicans), które migrują z odbytu do pochwy, nawet kiedy stosujemy właściwe zasady higieny. prOVag® pomaga chronić przed zaburzeniami mikroflory pochwy, polecany jest zwłaszcza w nawracających problemach intymnych.

Jak skutecznie dbać o zdrowie intymne, by nie nabawić się infekcji?

Aby zadbać o zdrowie intymne należy przestrzegać kilku zasad higieny:

  • Do podmywania narządów płciowych zaleca się używania płynów i żelów do miejsc intymnych – o odpowiednio niskim pH (5,5), nieperfumowanych – okolicę sromu najlepiej myć przynajmniej dwukrotnie w ciągu dnia i używać do tego celu ręcznika przeznaczonego wyłącznie do miejsc intymnych.
  • Niewskazana są irygacje, które naruszają fizjologiczną florę bakteryjna pochwy – odbudowuje się ona w ciągu kilku dni po takiej irygacji.
  • Nie bez znaczenia jest także sposób mycia: należy delikatnie, najlepiej w kierunku od przodu do tyłu myć i suszyć miejsca intymne. Przeciwskazane są gąbki czy myjki w których gromadzą się bakterie.
  • Podczas miesiączki należy szczególnie uważnie dokonywać zabiegów higienicznych. Krew miesiączkowa wsiąkając w podpaskę czy wkładkę higieniczną jest pożywką dla bakterii. Bardzo ważne jest więc by podmywać się lub choćby delikatne oczyszczać miejsca intymne aby zablokować proces rozwoju bakterii i grzybów. Najlepiej robić to po każdej zmianie podpaski lub tamponu.
  • Warto pamiętać o właściwej bieliźnie – tradycyjne bawełniane majtki zapobiegają rozwojowi zapaleń zwłaszcza o podłożu grzybiczym. Noszenie zbyt ciasne fig czy stringów ogranicza dopływ powietrza do miejsc intymnych, a niektóre materiały podrażniają je.

Nawracające infekcje pochwy – jak im zapobiegać?

Nawracające infekcje pochwy są często związane z budową anatomiczną kobiet, czyli z bliskim sąsiedztwem pochwy i odbytu. Aby im zapobiegać, niezmiernie ważne jest przestrzeganie zasad higieny intymnej oraz profilaktyka. Dodatkowo nawracające infekcje pochwy są wynikiem zaburzenia naturalnej równowagi mikroflory pochwy, które mogą być spowodowane takimi czynnikami jak: antybiotykoterapia, stres, zaburzenia hormonalne, dieta bogata w cukry oraz złe nawyki higieniczne (np. noszenie bielizny syntetycznej, używanie gąbek i myjek). Warto także dostarczać pałeczki kwasu mlekowego w celu utrzymania prawidłowej flory i pH pochwy.

Czy prOVag® jest odpowiedni jako osłona do antybiotyku?

Antybiotyk walcząc z niekorzystnymi bakteriami osłabia naturalną mikroflorę układu pokarmowego i moczowo-płciowego. Sytuacja taka jest idealna dla grzybów i bakterii, które mogą w konsekwencji doprowadzić do przykrych dolegliwości w obrębie układu pokarmowego i moczowo-płciowego (np. swędzenie, pieczenie, zwiększona ilość wydzieliny z pochwy). Żeby zapobiec nadmiernemu rozwojowi niekorzystnych bakterii i grzybów warto stosować sprawdzone probiotyki, które chronią zarówno układ pokarmowy jak i rozrodczy. prOVag®zawierający polskie pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus – doskonale sprawdza się jako osłona do antybiotyku.

STREFA WIEDZY

POZNAJ NASZE PRODUKTY