Jak skutecznie dbać o zdrowie intymne, by nie nabawić się infekcji?

Aby zadbać o zdrowie intymne należy przestrzegać kilku zasad higieny:

  • Do podmywania narządów płciowych zaleca się używania płynów i żelów do miejsc intymnych – o odpowiednio niskim pH (5,5), nieperfumowanych – okolicę sromu najlepiej myć przynajmniej dwukrotnie w ciągu dnia i używać do tego celu ręcznika przeznaczonego wyłącznie do miejsc intymnych.
  • Niewskazana są irygacje, które naruszają fizjologiczną florę bakteryjna pochwy – odbudowuje się ona w ciągu kilku dni po takiej irygacji.
  • Nie bez znaczenia jest także sposób mycia: należy delikatnie, najlepiej w kierunku od przodu do tyłu myć i suszyć miejsca intymne. Przeciwskazane są gąbki czy myjki w których gromadzą się bakterie.
  • Podczas miesiączki należy szczególnie uważnie dokonywać zabiegów higienicznych. Krew miesiączkowa wsiąkając w podpaskę czy wkładkę higieniczną jest pożywką dla bakterii. Bardzo ważne jest więc by podmywać się lub choćby delikatne oczyszczać miejsca intymne aby zablokować proces rozwoju bakterii i grzybów. Najlepiej robić to po każdej zmianie podpaski lub tamponu.
  • Warto pamiętać o właściwej bieliźnie – tradycyjne bawełniane majtki zapobiegają rozwojowi zapaleń zwłaszcza o podłożu grzybiczym. Noszenie zbyt ciasne fig czy stringów ogranicza dopływ powietrza do miejsc intymnych, a niektóre materiały podrażniają je.