Groźne skutki zaniedbań intymnych

Plamienie międzymiesiączkowe tłumaczysz sobie chwilowym zaburzeniem cyklu, przykry zapach wydzieliny z pochwy to na pewno wina wkładek higienicznych, a swędzenie okolic intymnych zniknie, gdy zmienisz proszek do prania? Czasem trudno jest przyjąć do wiadomości fakt, iż za przykrymi objawami stoi infekcja. Nie warto jednak udawać, że problemu nie ma, ponieważ brak skutecznego leczenia powoduje pogłębianie się zakażenia i często prowadzi do dalszych komplikacji zdrowotnych.

Grzybica? To nie mój problem!

Niedyspozycje intymne to powszechne zjawisko wśród Polek w każdym wieku, ale większość kobiet niechętnie przyznaje, że doświadcza objawów infekcji pochwy, które uchodzą za wstydliwy przejaw niedostatecznej higieny intymnej. Jak na ironię,   z reguły to nie brak, a nadmiar troski o czystość przyczynia się do rozwoju zakażeń. Dlaczego?

  • Częste podmywanie się osłabia florę bakteryjną dróg rodnych poprzez zmniejszenie liczby pałeczek kwasu mlekowego i wzrost pH pochwy, który sprzyja namnażaniu się bakterii, wirusów i drożdżaków wywołujących infekcje.
  • Perfumowane płyny do higieny intymnej podrażniają delikatną śluzówkę pochwy i mogą osłabić mechanizmy ochronne układu moczowo-płciowego, dlatego stosuj wyłącznie hipoalergiczne, bezzapachowe preparaty takie jak emulsja prOVag®.
  • Przesuszeniu i podrażnieniu pochwy sprzyja również używanie dezodorantów intymnych i zapachowych środków sanitarnych (wkładki, podpaski), które nie tylko nie rozwiązują problemu przykrego zapachu, ale dodatkowo mogą nasilać istniejące już stany zapalne dróg rodnych.

Czy to infekcja?

Objawy zakażenia pochwy trudno pomylić z symptomami innych infekcji – gdy dolegliwości dotyczą układu moczowo-płciowego, lekarzem, którego powinnaś odwiedzić, jest ginekolog. Nie odkładaj wizyty na później, zwłaszcza gdy doświadczasz bólu podczas oddawania moczu, masz plamienia międzymiesiączkowe, czujesz dyskomfort lub ból w trakcie stosunku, a na co dzień zmagasz się z upławami, pieczeniem i swędzeniem okolic intymnych.

Zacznij leczenie już dziś!

Pamiętaj, że każda nieleczona infekcja to potencjalne zagrożenie dla twojego zdrowia. Szczególnie niebezpieczna bywa waginoza bakteryjna – często spotykane zakażenie pochwy o podłożu bakteryjnym. Bez wdrożenia właściwego leczenia, infekcja ta zwiększa ryzyko rozwoju zapalenia narządów miednicy i stanu zapalnego błony śluzowej macicy, ponadto może obniżać twoją płodność lub powodować poważne komplikacje ciążowe (przedwczesny poród, zakażenia wewnątrzowodniowe, niska masa urodzeniowa dziecka). Warto uświadomić sobie, że wraz z wystąpieniem waginozy bakteryjnej wzrasta podatność organizmu na zarażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową, np. wirusem HIV.

Jeśli zauważyłaś u siebie objawy infekcji, nie czekaj z leczeniem. Umów się na wizytę do ginekologa i jeszcze przed rozpoczęciem kuracji popraw swój komfort intymny dzięki codziennej aplikacji żelu z metabolitami pałeczek kwasu mlekowego (np. prOVag żel®), który pomoże przywrócić właściwą biocenozę pochwy i ograniczy namnażanie się szkodliwych drobnoustrojów.