Higiena intymna w trakcie ciąży – o czym powinnaś pamiętać?

Wiele kobiet opisuje ciążę jako magiczny czas, pełen emocji i wzruszeń. Jednocześnie przyznają, że dolegliwości ciążowe często dawały im się we znaki, a oprócz uczucia szczęścia towarzyszyło im dużo stresu i obaw o zdrowie dziecka. Powszechnym, choć rzadziej omawianym problemem wśród przyszłych mam są także niedyspozycje intymne.

Infekcje pochwy w okresie ciąży

Kobiety, które spodziewają się dziecka z reguły troszczą się o swoje zdrowie bardziej niż przed zajściem w ciążę. Jeśli sama wkrótce zostaniesz mamą, zapewne podobnie jak tysiące innych Polek odżywiasz się lepiej niż kiedykolwiek, starasz się unikać stresu, stosujesz suplementy diety, śpisz przepisowe osiem godzin na dobę (lub znacznie więcej…), częściej przebywasz na świeżym powietrzu i w miarę możliwości omijasz duże skupiska ludzi, by nie złapać żadnej infekcji. Przy odrobinie szczęścia twoja ciąża będzie przebiegać wzorowo, a ty przez cały jej czas trwania będziesz wyglądać kwitnąco. Nie masz jednak pewności, że zdrowy tryb życia uchroni cię w 100% przed zakażeniami układu moczowo-płciowego. Dlaczego?

Podczas ciąży twoje ciało zmienia się, by zapewnić optymalne warunki do prawidłowego rozwoju płodu. Niektóre z tych zmian są niestety niekorzystne dla twojego zdrowia intymnego. Dobrym tego przykładem są wahania hormonalne, które w pierwszych miesiącach ciąży powodują znaczny spadek liczby pałeczek kwasu mlekowego w pochwie, a co za tym idzie – zaburzenie naturalnej równowagi mikrobiologicznej dróg rodnych. Mniejsza niż zwykle liczba bakterii Lactobacillus nie jest w stanie utrzymać pH okolic intymnych na odpowiednio niskim poziomie, ani skutecznie hamować wzrostu chorobotwórczych drobnoustrojów. Właśnie dlatego wzmocnienie osłabionej flory bakteryjnej pochwy powinno być jednym z kluczowych elementów codziennej pielęgnacji intymnej w okresie ciąży.

Jak dbać o higienę okolic intymnych w ciąży?

Systematyczność prowadzonych działań i właściwy dobór preparatów myjących to podstawa, gdy zależy ci na zachowaniu zdrowia intymnego:

  • Podmywaj się dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Nie stosuj dezodorantów intymnych ani perfumowanych płynów, których składniki mogą podrażniać delikatną błonę śluzową pochwy. Warto zastosować wielozadaniową emulsję do mycia prOVag® 3w1. Specjalistyczna emulsja dla kobiet oprócz metabolitów pałeczek kwasu mlekowego ma w swoim składzie substancje o właściwościach nawilżających i regenerujących, dzięki czemu zwalcza suchość pochwy, wspomaga regenerację tkanek i przywraca komfort intymny, zapewniając jednocześnie ochronę przed zakażeniami dróg rodnych.
  • Zawsze myj okolice intymne od przodu do tyłu, w kierunku odbytu, by nie przenosić zarazków z okrężnicy do pochwy.
  • Osuszaj okolice intymne ręcznikiem przeznaczonym wyłącznie do tego celu i często wymieniaj go na czysty.
  • Noś bawełnianą bieliznę i lekkie, przewiewne sukienki – łatwy dostęp świeżego powietrza do skóry wokół pochwy pomaga uniknąć grzybicy (drożdżaki lubią gorące i wilgotne miejsca).
  • Na bieżąco przeciwdziałaj podrażnieniom i przesuszeniu śluzówki pochwy – kiedy wzrasta narażenie na infekcje lub gdy czujesz pierwsze objawy, aplikuj preparat ochronny o działaniu łagodzącym z naturalnymi metabolitami bakterii kwasu mlekowego (np. prOVag® żel).
  • Jeśli miałaś problem z nawrotami infekcji, stosuj w ciąży dobre doustne probiotyki, najlepiej polskie.

Infekcje układu moczowo-płciowego w okresie ciąży to częste zjawisko, ale nie jesteś skazana na przykre dolegliwości – połączenie codziennej higieny i pielęgnacji intymnej pomoże ci uniknąć uciążliwych objawów.