Probiotyki i ich wpływ na intymność

Wzmianki o fermentowanych produktach mlecznych znaleźć można się już w najwcześniejszych opisach dotyczących człowieka. W starożytnym Egipcie spożywano pewien rodzaj mleka kwaśnego, zwanego leben raib, który był przyrządzony z mleka bawołu, krowy lub kozy. W Indiach fermentowane napoje mleczne znane były już 800–300 lat p.n.e. Natomiast w Rosji mleko kwaśne spożywano jako prostokwasza, czyli mleko, które zsiada się i kwasi samoczynnie, lub wareniec, czyli mleko gotowane, do którego dodawano drożdże.

Słowo „probiotyk” z języka greckiego znaczy „dla życia”. Po raz pierwszy tego terminu użyli w 1965 roku naukowcy Daniel M. Lilly i Rosalie H. Stillwell, określając probiotyk jako substancję wytwarzaną przez mikroorganizmy, które stymulują wzrost człowieka i zwierzęcia. Nazwę tę uzupełnił w 1989 roku Roy Fuller, pisząc, że probiotyki to żywe, bakteryjne dodatki do żywności, poprawiające funkcjonowanie przewodu pokarmowego gospodarza. Polskim naukowcem, który po raz pierwszy zajmował się pałeczkami kwasu mlekowego, był pediatra i neurolog Józef Brudziński, który stosował hodowle bakterii mlekowych w chorobach jelit u niemowląt.

Korzystny wpływ probiotyków na organizm

Do produkcji preparatów probiotycznych najczęściej wykorzystuje się bakterie z rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium, ale także zastosowanie mają drożdże Saccharomyces cerevisiae ssp. boulardii, niektóre gatunki Escherichia oraz Bacillus.

Pozytywny wpływ substancji probiotycznych można zauważyć na wielu płaszczyznach. Stosuje się je m.in. do przywracania naturalnej mikroflory jelitowej, szczególnie po antybiotykoterapii, do produkcji żywności funkcjonalnej i konserwacji produktów spożywczych. Mogą również przeciwdziałać aktywności patogennej mikroflory w jelitach, która przedostała się z żywnością w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny. Probiotyki wspomagają procesy trawienne i leczą kandydozę oraz próchnicę zębów. Badania pokazują również ich pozytywny wpływ w leczeniu alergii pokarmowych, zwiększaniu wydajności układu immunologicznego, lepszemu wchłanianiu składników mineralnych i witamin.

Wiele badań świadczy o korzystnym działaniu preparatów probiotycznych na jelita, szczególnie przy takich schorzeniach jak zespół jelita drażliwego czy zapalenie jelit, a także w infekcjach pochwowych (vaginitis). Niektóre szczepy probiotyczne były również badane w kierunku zapobiegania atopowemu zapaleniu skóry, reumatoidalnemu zapaleniu stawów oraz marskości wątroby. Jednak najsilniejszym dowodem klinicznym, świadczącym o korzystnym działaniu probiotyków na zdrowie człowieka, jest fakt, że zwiększają odporność organizmu, tzw. immunomodulacja. Badania przeprowadzone w Finlandii wykazały, że w przypadku noworodków mających przy narodzinach kontakt z substancjami probiotycznymi prawdopodobieństwo zachorowania na atopię skóry spadło aż o 40%.

Dzięki zawartości w produktach probiotycznych lewoskrętnego kwasu mlekowego zmniejsza się wchłanialność substancji toksycznych do krwi, takich jak: indol, skatol czy amoniak. Zapobiegają one niedoborom hormonów, produkują metabolity zdolne do hamowania działania toksyn bakteryjnych oraz inhibitory (bakteriocyny) łagodzące i zmniejszające nasilenia biegunek. Probiotyk na jelita przeciwdziała także zaparciom i osteoporozie, neutralizuje część toksyn znajdujących się w pokarmie, działa profilaktycznie w zapaleniach układu moczowo-płciowego oraz obniża zawartość złych frakcji cholesterolu we krwi.

Produkty probiotyczne odgrywają istotną rolę w zapobieganiu infekcjom w obrębie układu moczowo-płciowego. Badania kliniczne sugerują, że stosowanie tych substancji zarówno doustnie, jak i dopochwowo może być skuteczne w profilaktyce i wspomaganiu leczenia asymptomatycznego oraz objawowego bakteryjnego zapalenia pochwy. Bakterie z rodzaju Lactobacillus wytwarzają kwas mlekowy, który powoduje kwaśność wydzieliny pochwowej, oraz ograniczają nadmierny wzrost innych bakterii. Działają one immunomodulująco oraz produkują substancje warunkujące utrzymanie prawidłowego ekosystemu pochwy, takie jak: inhibitory proteaz, bakteriocyny, nadtlenek wodoru.

Probiotyk ginekologiczny – zastosowanie

W momencie podrażnień, suchości pochwy czy infekcji intymnych wskazana jest aplikacja probiotyku ginekologicznego, który wspomoże odbudowanie prawidłowej mikroflory układu rodnego kobiet. Probiotyk dopochwowy powinno się przyjmować 1–2 razy dziennie przez minimum 7 dni.Pomiędzy probiotykami przyjmowanymi doustnie i dopochwowo jest niewielka różnica, o której warto wiedzieć. Uważa się, że preparaty dopochwowe działają szybciej, ale krótkotrwale, natomiast preparaty doustne wywołują bardziej długotrwały efekt kolonizacji pochwy, jednak ich działanie pojawia się z opóźnieniem. W związku z tym przy nawracających infekcjach w ramach profilaktyki warto wybrać preparat probiotyczny doustny, natomiast wtedy kiedy oczekuje się szybkiego efektu – produkt dopochwowy.

Korzystny wpływ probiotyków na zdrowie ludzkie i nieustanne potwierdzanie ich pozytywnych, coraz szerszych właściwości skutkuje szybkim rozwojem produktów zawierających „dobre bakterie” zarówno na rynku farmaceutycznym, jak i spożywczym. Już w tej chwili dostępne są innowacyjne preparaty probiotyczne, takie jak lody czy płatki zbożowe – w Ameryce, lub napoje energetyzujące zawierające probiotyki – w Szwajcarii i Portugalii.