Suchość pochwy przed okresem. Jaki jest śluz na kilka dni przed miesiączką?

Śluz z pochwy to naturalna wydzielina kobiecego ciała. W zależności od wieku kobiety oraz momentu cyklu, w którym się ona znajduje, śluz może zmieniać swój wygląd i konsystencję. Czasami jest go mniej, wówczas można mówić o tak zwanej suchości pochwy i jeżeli ten stan się utrzymuje dłużej, należy konsultować się z ginekologiem. Warto też regularnie zwracać uwagę na to, czy wydzielina z pochwy ma prawidłowy wygląd, gdyż wszelkie zaburzenia w kolorze, konsystencji czy nawet zapachu, mogą świadczyć o zaburzeniach związanych ze zdrowiem intymnym. Prawidłowe zmiany w śluzie znajdującym się w narządach intymnych mogą sygnalizować też nadchodzące dni płodne, co jest szczególnie cenną informacją dla kobiet starających się o dziecko lub stosujących naturalną antykoncepcję. Jak wygląda wydzielina przed okresem i jak się zmienia w ciągu cyklu? Jakie zmiany w śluzie powinny nas zaniepokoić?

 

Wydzielina z pochwy – co to takiego?

Wydzielina z pochwy, czyli śluz szyjkowy, wytwarzana jest przez gruczoły szyjki macicy. Jest to reakcja organizmu związana ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w kobiecym ciele w czasie cyklu miesięcznego. Duży wpływ na wydzielinę z pochwy mają takie hormony jak progesteron i estrogen. Śluz ma kilka podstawowych zadań. W czasie niepłodnym wydzielina uniemożliwia docierane plemnikom do ujścia szyjki macicy. Z kolei w okresie płodnym śluz pozwala przeżyć plemnikom i ułatwia im dotarcie do komórki jajowej. Natomiast, kiedy kobieta zachodzi w ciążę, ze śluzu tworzony jest czop śluzowy, który zabezpiecza ujście szyjki macicy oraz uniemożliwia wypływanie wód płodowych (czop śluzowy usuwa się najczęściej samoistnie przed rozpoczęciem porodu). Śluz chroni również narządy intymne przed patogenami, dlatego tak ważne jest utrzymanie prawidłowego, kwaśnego pH pochwy.

 

Jak wygląda śluz przed okresem?

W ostatnich 10 dniach cyklu miesięcznego – poprzedzających krwawienie miesięczne, ciele kobiety zachodzi sporo zmian związanych z gospodarką hormonalną. Dlatego też zmienia się wydzielina w pochwie. Często można usłyszeć pytania typu: jaki śluz przed okresem, czy jest go wtedy mniej? Czy suchość pochwy w tym czasie jest naturalna? Warto wiedzieć, że w tym czasie może znacznie zmniejszyć się ilość wydzieliny z pochwy, co chwilami może prowadzić do uczucia suchości. Może to powodować znaczny dyskomfort szczególnie w czasie współżycia seksualnego – może dojść do otarć, które będą powodowały bolesność. W związku z tym w tym czasie można używać specjalnych preparatów, które pozwolą odpowiednio nawilżyć okolice intymne.

W tym czasie zmienia się także kolor wydzieliny z pochwy – możemy zaobserwować biały śluz przed okresem. Niekiedy ma on żółtawą barwę, przez co mogą pozostawać ślady na bieliźnie. Niekiedy taki śluz mylony jest z wydzieliną zwiastującą infekcję intymną. Trzeba jednak pamiętać o tym, że patologiczna wydzielina z pochwy, czyli upławy przed okresem z reguły ma również nieprzyjemny zapach i inną konsystencję niż zdrowy śluz. O taką pomyłkę nietrudno również z uwagi na to, że śluz staje się wtedy dość gęsty i kleisty.

 

O czym mogą świadczyć zmiany w śluzie przed okresem?

Zmiany w śluzie występujące przed okresem mogą wskazywać na to, że doszło do zapłodnienia. Trzeba jednak pamiętać, że mogą to być zmiany nieznaczne, więc jeżeli nie obserwowaliśmy regularnie naszego ciała, możemy ich nie dostrzec. Czasami, gdy doszło do zapłodnienia u kobiet, które cierpiały na suchość pochwy przed okresem, może pojawić się dość obfity śluz o kremowym kolorze. Niekiedy jednak w takiej sytuacji śluz może chwilowo całkowicie zaniknąć.

Warto zwracać uwagę na to, czy zmiany w śluzie nie są patogenne. Mogą na to wskazywać między innymi obfite upławy pojawiające się przed okresem, ale także i w innych fazach cyklu. O infekcji intymnej może świadczyć między innymi przykry zapach towarzyszący upławom oraz znaczna zmiana ich konsystencji i koloru. Zakażeniom intymnym oprócz upławów często towarzyszom takie objawy jak pieczenie i swędzenie okolic intymnych, a także ich ból, szczególnie w czasie stosunku, ale także przy oddawaniu moczu. Okolice intymne mogą stać się nabrzmiałe, a skóra wokół nich mieć intensywniejszą barwę. Serowate, białe i grudkowate upławy mogą sygnalizować zakażenie grzybami. Z kolei zakażeniom bakteryjnym będą towarzyszyły upławy szarawe, którym towarzyszy rybi zapach z pochwy. Przy zakażeniu rzęsistkiem pochwowym upławy będą pieniste o żółtozielonej barwie i nieprzyjemnym zapachu, są one często bardzo obfite. Mogą pojawić się również upławy o zawartości ropy – wskazują one, że doszło do chlamydiozy. Jeżeli zaobserwujemy takie zmiany u siebie, powinniśmy udać się do lekarza, który po wstępnym wywiadzie może zlecić wykonanie badania wymazu z pochwy i po otrzymaniu wyników dobierze odpowiednie leczenie, które będzie miało na celu likwidację chorobotwórczych patogenów oraz przywrócenie naturalnego pH pochwy, które jest korzystne dla flory bakteryjnej okolic intymnych.