Suchość pochwy w ciąży i po porodzie – jakie są skuteczne sposoby

Suchość pochwy w ciąży i po porodzie to wstydliwa dolegliwość, z którą zmaga się wiele młodych mam. Powoduje dyskomfort, utrudnia współżycie, jest przyczyną przykrych objawów: pieczenia, swędzenia i bolesnych otarć. Z czego wynika i jak się z nią uporać? Jakie rozprawić się z nią bezpiecznie, a zarazem skutecznie?

Przyczyny suchości pochwy

Za suchość pochwy najczęściej odpowiedzialne są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży i po jej zakończeniu. Związane są z działaniem estrogenów i doświadczają ich przede wszystkim ciężarne, a także kobiety znajdujące się w połogu oraz w okresie menopauzy. Niekiedy suchość pochwy dotyka również kobiet przed miesiączką, kiedy poziom estrogenów w ich organizmie wyraźnie spada. Co jeszcze może powodować suchość pochwy? Przede wszystkim różnego rodzaju infekcje, zarówno grzybicze, jak i bakteryjne, a ponadto przyjmowane, hormonalne środki antykoncepcyjne. Niewielka grupa pań – zaledwie 1% – cierpi z powodu wrodzonej skłonności do występowania suchości pochwy.

Suchość pochwy a ciąża

Suchość pochwy w ciąży zwykle nie jest stanem chorobowym i nie wymaga leczenia. Należy ją jednak skonsultować z ginekologiem – może być bowiem objawem infekcji, która zagrażać będzie zdrowiu płodu. Najczęściej suchość pochwy występuje w pierwszym trymestrze i mija wraz z rozwojem ciąży. Choć nie wymaga leczenia, warto się z nią rozprawić, w przeciwnym wypadku może powodować ból w czasie stosunku i sprzyjać infekcjom intymnym. Niekiedy kłucie w pochwie we wczesnej ciąży bywa jednym z jej pierwszych objawów.

Suchość pochwy w połogu

Na suchość pochwy narażone są nie tylko panie w ciąży, ale także panie w okresie połogu. To czas, gdy w organizm młodej mamy powraca do stanu sprzed ciąży i dochodzi w nim do ogromnych zmian w gospodarce hormonalnej. Gwałtownie obniża się poziom estrogenów, wzrasta zaś poziom prolaktyny, odpowiedzialnej za laktacje. To z kolei wpływa negatywnie na nawilżenie pochwy i może prowadzić do dyskomfortu, pieczenia i swędzenia okolic intymnych.

Suchość pochwy po połogu

Zdarza się, że suchość pochwy nie mija pomimo zakończenia ciąży i okresu połogu. Jaka wówczas może być jej przyczyna? Najczęściej to efekt karmienia piersią i związanego z nim podwyższonego poziomu prolaktyny. Jej poziom najwyższy jest w czasie karmienia, po jego zakończeniu stopniowo opada. Prolaktyna powoduje nie tylko zmniejszenie nawilżenia pochwy, ale także spadek libido, co w znaczącym stopniu może przekładać się na życie seksualne młode mamy. Czasem, również po zakończeniu połogu, suchość pochwy spowodowana jest przyjmowanymi tabletkami antykoncepcyjnymi, niewłaściwą dietą oraz leczeniem niektórych chorób, np. cukrzycy lub astmy.

Objawy suchości pochwy

Objawy suchości pochwy mogą mieć różne nasilenie i zależą od stopnia zaburzeń hormonalnych. W niektórych przypadkach mogą być zupełnie nieodczuwalne, w innych ledwie zauważalne, a część kobiet z ich powodu cierpieć będzie silny ból i dyskomfort. Zwykle przyszłe i młode mamy skarżą się na pieczenie i swędzenie pochwy oraz jej zewnętrznych okolic,a ponadto utrudnione, bolesne współżycie. Niekiedy, ze względu na nasilenie dolegliwości, seks staje się wręcz niemożliwy.

Przeciwdziałanie

W jaki sposób przeciwdziałać suchości pochwy? Na to pytanie nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Przede wszystkim należy zadbać o swoje zdrowie i dietę. Śluzówka okolic intymnych będzie bowiem działać prawidłowo, gdy nawilżymy ją od wewnątrz, dostarczając organizmowi odpowiednią ilość wody. Młode mamy często przechodzą na restrykcyjne, odchudzające diety, które mogą powodować zmniejszenie poziomu estrogenów. Chcąc zgubić po porodzie zbędne kilogramy, należy więc zachować rozsądek i monitorować poziom swoich hormonów. Warto również zastosować się do zaleceń lekarza.

Kobietom cierpiącym z powodu suchości pochwy specjaliści zalecają stosowanie lubrykantów, które nawilżają śluzówkę pochwy. Globulki dopochwowe w ciąży nie są zakazane, jednak najbezpieczniejsze są te dostępne w aptece, o naturalnym składzie. Lekarze zalecają zwykle specyfiki na bazie wody, które są przyjazne dla skóry i rzadko wywołują alergie lub podrażnienia. Jednocześnie nie obniżają skuteczności prezerwatyw i łatwo jest je zmyć. W przypadku znacznych problemów z suchością pochwy odpowiednim rozwiązaniem mogą być preparaty na bazie silikonu, o najlepszych właściwościach nawilżających. Sięgając po nie należy pamiętać, że nie stymulują one naturalnego nawilżenia pochwy, a ich efekt jest chwilowy. Na rynku dostępne są również nawilżające tabletki, probiotyki ginekologiczne i globulki dopochwowe, które można stosować w czasie ciąży i połogu. Ze względu na zawartość pałeczek kwasu mlekowego, globulki dopochwowe polecane są kobietom w ciąży, które szczególnie narażone są na infekcje intymne.

Suchość pochwy to dolegliwość, której nie należy lekceważyć, zwłaszcza w czasie ciąży. Może bowiem stać się przyczyną bolesnych dolegliwości, a także groźnych infekcji intymnych. Dzięki wizycie u lekarza i zastosowaniu odpowiednich środków jesteśmy w stanie jej przeciwdziałać i wyeliminować uciążliwe, przykre objawy.