Suchość pochwy w okresie menopauzy – jak sobie z nią radzić?

Suchość pochwy to dolegliwość, która dotyka wiele kobiet praktycznie w każdym wieku. Jednak bardzo często dotyczy ona kobiet, które znajdują się w okresie menopauzalnym, ze względu na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ich ciele. Jest też sporo czynników, które dodatkowo mogą zwiększać suchość pochwy. Menopauza wiąże się też z ryzykiem wystąpienia wielu schorzeń, w których suchość pochwy jest jednym z objawów. Przykładem może być tutaj atrofia pochwy. Czym jest atrofia pochwy i jaki ma związek z suchością pochwy? Jak można poprawić nawilżenie pochwy w menopauzie?

 

Czym jest suchość pochwy?

Suchość pochwy to dolegliwość, która dotyka bardzo dużo kobiet. Zazwyczaj ma charakter chwilowy – bardzo często na suchość w pochwie narzekają kobiety na krótko przed krwawieniem miesięcznym. Może też występować wtedy, gdy w ciele kobiety zachodzą znaczne zmiany hormonalne – jest ona w ciąży lub wchodzi w okres menopauzalny.

Suchość pochwy może być również objawem różnorodnych chorób. W przypadku kobiet w wieku menopauzalnym może wskazywać na schorzenie, jakim jest atrofia pochwy. Jest to choroba znana również pod nazwą zanikowe zapalenie pochwy i polega na stopniowym zmniejszaniu się grubości nabłonka ścian pochwy. Z czasem może to doprowadzić do całkowitego zaniku pochwy. Przypadłość ta najczęściej dotyka właśnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym. Jednak zdarzają się również przypadki, gdy zanikowe zapalenie pochwy dotyka także dużo młodsze kobiety np. w okresie karmienia piersią i zaraz po porodzie, gdy gospodarka hormonalna znacznie się zmienia, gdyż to właśnie z hormonami wiąże się występowanie tej choroby. Wskazuje się, że powoduje ją między innymi niedobór estrogenów.

Suchość pochwy może być spowodowana także przyjmowaniem niektórych leków, zwłaszcza hormonalnych. Mogą ją wywołać także leki przeciwalergiczne, a także niektóre antybiotyki, leki stosowane przy nietrzymaniu moczu, terapii wspierającej leczenie mięśniaków macicy, a także antydepresanty.

 

Suchość pochwy – objawy

Jako główne objawy suchości pochwy wskazuje się przede wszystkim ból przy stosunku, ale także pieczenie i swędzenie w okolicach sromu i pochwy. Przy bardzo dużej suchości ból może być odczuwany nawet przy chodzeniu czy siedzeniu. Może pojawić się też uczucie ściągnięcia czy ucisku w pochwie, a także objawy ze strony układu moczowego np. parcie na mocz. Mogą pojawić się także chwilowo upławy o żółtym lub żółtozielonym zabarwieniu – pozostawiają one ślady na bieliźnie.

 

Suchość pochwy – menopauza

Suchości pochwy w okresie menopauzy nie należy lekceważyć. Jeżeli występuje długotrwale, należy sprawdzić, czy nie towarzyszy innemu schorzeniu. Niezależnie od powodu, dla którego występuje suchość pochwy, należy zapobiegać takiemu stanowi rzeczy. Jest to ważne dlatego, że powoduje dyskomfort u kobiety, ale także może doprowadzić do powstania środowiska korzystnego dla rozwoju patogennych mikroorganizmów, które mogą prowadzić do powstania zakażeń grzybiczych, wirusowych czy bakteryjnych. Należy pamiętać, że suchość pochwy może powodować ocieranie nabłonka pochwy, a to z kolei wywoływać ból, ale także i z czasem doprowadzić do powstania guzków uznawanych za stan przedrakowych.

 

Jak sobie radzić z suchością pochwy?

Jeżeli cierpimy na suchość pochwy, to bardzo ważnym elementem terapii jest nawilżanie pochwy, ale także i odpowiednie suplementacja. W celu nawilżenia pochwy można stosować specjalne produkty dostępne w aptekach. Przykładem może tutaj być żel na suchość pochwy, który stosowany jest przed stosunkiem – nakłada się go na członek partnera i ujście pochwy, aby zminimalizować tarcie. Jeżeli dodatkowo występują podrażnienia i różnego rodzaju alergie czy skłonności do częstych zakażeń, najlepiej wybrać produkt na bazie wody. Przy dużej suchości są polecane natomiast lepiej nawilżające produkty na bazie silikonów.

Oprócz tego, w aptekach można dostać specjalistyczne globulki, które zawierają między innymi kwas hialuronowy, który pozwala na odpowiednie nawilżenie okolic intymnych. Oprócz tego w ich składzie może znajdować się glikogen oraz kwas mlekowy. Kwas mlekowy pozwala odbudować naturalną florę bakteryjną pochwy, co z kolei korzystnie wpływa na zdrowie intymne.

Czasami, gdy suchość pochwy związana jest z przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej, do poprawienia stanu nawilżenia pochwy wystarczająca może się okazać zmiana przyjmowanych tabletek.

Warto też pamiętać o odpowiednim nawilżaniu ciała od wewnątrz. Zaleca się picie ok. 2 litrów wody dziennie. Do tego można też przyjmować preparaty zawierające witaminy A i E, które korzystnie wpływają na stan błon śluzowych. Do diety warto włączyć też produkty roślinne bogate w fitoestrogeny – dużo tych substancji znajduje się między innymi w warzywach strączkowych, a także w jabłkach, marchwi czy dyni. Jeżeli zaburzenia mają związek z hormonami do diety warto włączyć produkty zawierające dobre kwasy tłuszczowe, jak np. ryby czy oleje roślinne.

Jeżeli suchość ma charakter chwilowy, dobrze jest się przyjrzeć kosmetykom stosowanym na co dzień. Może się okazać, że używamy nieodpowiednich żeli do mycia okolic intymnych. Nie należy też stosować dość popularnych sprayów do higieny intymnej, gdyż substancje w nich zawarte mogą podrażniać nabłonek.