Swędzenie pochwy – skąd się bierze?

Swędzenie pochwy to bardzo niemiła i uciążliwa przypadłość, która dotyka wielu kobiet. Sprawia ona kłopot i dyskomfort, a ponadto drażni i przeszkadza. Jej przyczyn może być kilka – od poważnych, które wymagają leczenia, po zaskakujące, które jedynie samoistnie mijają po dokonaniu zmiany stylu życia. Warto więc przyjrzeć się dokładniej temu, skąd się bierze swędzenie pochwy i jak pozbyć się tego problemu.

 

Czy swędząca pochwa jest zawsze objawem choroby?

Na to pytanie zdecydowanie można odpowiedzieć – nie. Co prawda swędzenie, a nawet pieczenie okolic intymnych spowodowane jest przede wszystkim zaburzeniem naturalnego pH pochwy, jednak bardzo często dzieje się tak w wyniku podrażnienia przez jakieś czynniki środowiskowe. Jednym z nich są oczywiście kosmetyki. Nie tylko podrażniają one pochwę, ale zawarte w nich substancje chemiczne mogą łatwo prowadzić do reakcji alergicznych, czyli między innymi swędzenia skóry. Podobnie drażniąco mogą działać na okolice intymne składniki proszku do prania lub płynu do płukania, z którymi skóra ma bezpośrednią styczność, zwłaszcza przez kontakt z bielizną. Sztuczne tkaniny i zbyt ciasne ubrania nie poprawiają sytuacji.

Aby uniknąć swędzenia i pieczenia w powyższych przypadkach, wystarczy dbać o to, by myć się odpowiednio dobranymi płynami do higieny intymnej, prać bieliznę w łagodnych i ekologicznych środkach, a ona sama powinna być przede wszystkim z bawełny, co znacznie poprawi komfort życia.

Pieczenie i swędzenie pochwy – inne przyczyny

PH pochwy zaburza się także z innych powodów, a skutkuje to podobnymi dolegliwościami. Nadmierne wysuszenie okolic intymnych także prowadzi do odczucia świądu. Może być to spowodowane kontaktem z chlorowaną wodą na basenie, lateksem w przypadku stosunku z prezerwatywą, używaniem niektórych środków antykoncepcyjnych lub higieny – na przykład tamponów w końcówce miesiączki. Przyjmowanie antybiotyków, zwłaszcza przez dłuższy czas, także może spowodować zmiany w kwaśnym środowisku pochwy. I wreszcie warto wspomnieć o tym, że podczas menstruacji na kilka dni podwyższa się pH pochwy i może dojść do chwilowego wzrostu ilości szkodliwych bakterii. Wszystkie te okoliczności mogą objawiać się między innymi właśnie świądem okolic intymnych.

Swędzenie i pieczenie pochwy spowodowane infekcją

Niestety, swędzenie i pieczenie mogą być także symptomami choroby, czyli stanu zapalnego pochwy. Jego objawy są bardzo uciążliwe i nieprzyjemne. Najczęściej mamy do czynienia z dwoma rodzajami infekcji intymnych – bakteryjną i grzybiczą. W obu przypadkach dochodzi do zaczerwienienia okolic pochwy i sromu,a z tym wiąże się oczywiście uczucie pieczenia i swędzenia podrażnionych miejsc. Dodatkowo kobieta może czuć nieprzyjemną bolesność i pieczenie warg sromowych, a nawet ból podczas oddawania moczu. Zdarzają się także bolesne stosunki.

O ile w przypadku wcześniej omówionych przyczyn swędzenia pochwy, wynikających z podrażnienia czy alergii, nie ma dodatkowych objawów, o tyle przy okazji infekcji pojawiają się dodatkowo dokuczliwe upławy. Między innymi po nich właśnie jesteśmy w stanie odróżnić infekcję od dyskomfortu spowodowanego innymi przyczynami. Gdy chodzi o waginozę bakteryjną, czyli zakażenie bakteryjne, pojawiają się obfite, szarobiałe upławy o charakterystycznym, rybim zapachu. Natomiast w przypadku infekcji grzybiczych, na przykład kandydozy, wydzielina jest najczęściej biała, gęsta i ma konsystencję twarożku.

Swędzenie pochwy w ciąży

Swędzenie pochwy w ciąży również sugeruje obecność infekcji grzybiczej. Wywołują je drożdżaki i powodują między innymi właśnie swędzenie i pieczenie pochwy oraz warg sromowych. W tej sytuacji oczywiście należy udać się po pomoc do ginekologa, który zleci przyjmowanie odpowiednich leków przeciwgrzybiczych zwalczających tego typu zakażenia. Znacznie częściej swędząca pochwa bywa efektem zmian w naturalnym pH pochwy, które są spowodowane ciążą, a mogą prowadzić właśnie do podrażnień. W takim przypadku ulgę przynosi zwykła kąpiel z dodatkiem sody i jak zawsze odpowiednia higiena osobista, noszenie przewiewnej bielizny i wkładek higienicznych, spanie w koszuli nocnej i mycie rąk. Świetnie w niesieniu pomocy sprawdzają się też odpowiednio dobrane probiotyki ginekologiczne oraz żel z lidokainą.

Jak uniknąć problemu swędzącej pochwy?

Jak już zostało wspomniane, swędzenie i pieczenie pochwy oraz jej okolic to przede wszystkim wynik zaburzenia równowagi flory bakteryjnej. Dzieje się tak z różnych powodów, ale efekt jest podobny – podrażnienie i związane z tym uczucie swędzenia i pieczenia. Dlatego, aby pozbyć się tych uciążliwych objawów, należy kierować się kilkoma wskazówkami. Przede wszystkim, jeśli świąd jest wynikiem stanu zapalnego pochwy, trzeba udać się do lekarza po pomoc. W przypadku infekcji bakteryjnej leczenie odbywa się przy użyciu antybiotyku, natomiast przy zakażeniu spowodowanym ingerencją drożdżaków, należy użyć środków przeciwgrzybiczych. Po przebyciu każdej z tych kuracji powinno się także sprawić, by środowisko naturalnych bakterii w pochwie, broniących przed negatywnym wpływem środowiska, wróciło do całkowitej normy. Pomagają w tym probiotyki ginekologiczne, które zawierają kwas mlekowy. Przyjazne szczepy bakterii dbają natomiast o to, by pH pochwy zachowało równowagę.

Aby nie czuć świądu, zawsze warto też dbać o higienę, myć się odpowiednimi płynami do higieny intymnej, eliminować uczulające kosmetyki i środki piorące. Warto też uważać na ubrania i ogólnie w miarę możliwości unikać sytuacji, które przyczyniają się do osłabienia barier obronnych układu moczowo – rozrodczego.

Swędzenie okolic intymnych jest nie tylko bardzo niekomfortowe i uciążliwe, ale w niektórych przypadkach może być także jednym z objawów choroby. Dlatego nie wolno lekceważyć tego symptomu i zadbać o to, by pozbyć się jak najszybciej nie tylko samego swędzenia, ale i jego przyczyny.