Wakacje nad wodą – uważaj na drożdżycę pochwy! Jak uwolnić się od infekcji intymnych w wakacje?

Przez cały rok czekamy na urlop, aby wypocząć po wyczerpującej pracy i oderwać się od problemów życia codziennego. Najlepiej, jeśli całkowicie zmieniamy środowisko, czyli spędzamy wakacje poza domem. Niektórzy preferują zwiedzanie obcych miejsc, często za granicą, inni wolą wyjazd w góry, nad morze, jezioro, czy rzekę. Nie zawsze jednak udaje się skutecznie wypocząć – nieraz zdarzają się kłopotliwe problemy ze zdrowiem, szczególnie uciążliwe podczas upałów. Należą do nich: zatrucia pokarmowe, swędzące i bolesne ukąszenia owadów oraz infekcje intymne u kobiet.

Zapobieganie infekcjom intymnym

Najskuteczniejszą metodę zapobiegawczą i to we wszelkich infekcjach, nie tylko intymnych, stanowi zachowanie odpowiedniej higieny osobistej (najwięcej bowiem patogenów trafia do organizmu człowieka przez skórę i błony śluzowe). Polega ona na codziennym, dokładnym umyciu całego ciała, a zwłaszcza okolic intymnych. Należy używać specjalnych żeli, które nie wywołują alergii ani podrażnień oraz posiadają odpowiedni odczyn pH. Perfumowane mydła czy żele są bardzo często powodem wystąpienia uczuleń i podrażniają delikatną skórę warg sromowych. Równie istotną rolę odgrywa bielizna osobista, która powinna być przewiewna i na tyle luźna bądź elastyczna, aby nie powodować uszkodzeń nabłonka lub otarć skóry (unikamy stringów). Najlepiej, jeśli wykonana jest z naturalnej bawełny lub jedwabiu. Po każdym zbliżeniu fizycznym powinno się dokładnie umyć okolice intymne. Do higieny należy używać oddzielnego, delikatnego i miękkiego ręcznika przeznaczonego wyłącznie do tego celu. Ważne jest, aby podczas wycierania okolic intymnych zachować odpowiedni kierunek – od przodu, do tyłu (aby nie dopuścić do przeniesienia bakterii z odbytu). Szczególną ostrożność należy wykazać podczas korzystania z publicznych toalet, które są siedliskiem wszelkiego rodzaju zarazków. Powinno się również unikać przygodnych kontaktów intymnych z nowo poznanymi mężczyznami.

Zakażenia bakteryjne pochwy

Przyczyną infekcji pochwy mogą być zakażenia bakteriami Gardnerella vaginalis oraz Escherichia coli. Do zarażenia najczęściej dochodzi podczas kontaktu płciowego, ale również przez niezachowanie higieny. Objawy choroby są bardzo nieprzyjemne. Należą do nich: świąd i pieczenie okolic intymnych, obrzęk i zaczerwienienie sromu oraz upławy o rybim zapachu, w kolorze żółtym lub zielonym. Nieraz pojawia się również ból podczas stosunku. Bardzo niebezpieczną infekcją jest chlamydioza wywoływana przez bakterie Chlamydia trachomatis, która często przebiega bezobjawowo, a nieleczona może wywołać powikłania ciąży lub bezpłodność. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie. Infekcji intymnych nie należy ponadto lekceważyć, nawet jeśli przebiegają łagodnie lub bezobjawowo.

Drożdżyca pochwy

Kandydozy pochwy wywoływane są najczęściej przez grzyby Candida albicans oraz rzadziej przez Candida glabrata. Chorobę łatwo rozpoznać po występowaniu charakterystycznych, białych, serowatych upławów o zapachu świeżych drożdży. Towarzyszy im zaczerwienie i obrzęk warg sromowych oraz silny świąd i pieczenie okolic intymnych. Często pojawia się również bolesność podczas oddawania moczu i ból w podbrzuszu. Powstawaniu infekcji sprzyjają uszkodzenia i otarcia skóry, niedostateczna higiena intymna oraz zaburzenie równowagi flory bakteryjnej pochwy. Drożdżami można się zarazić podczas kąpieli w zakażonym basenie i korzystania z publicznych toalet. Wzrost drobnoustrojów hamuje kwaśne środowisko w pochwie oraz jego naturalna flora bakteryjna.

Zapalenie pochwy na wakacjach

Nie zawsze miejsce pobytu w czasie wakacji stwarza dogodną możliwość zachowania prawidłowej higieny intymnej. Cięgle jeszcze niektóre kwatery prywatne odbiegają od europejskiego standardu. Najlepiej unikać kąpieli w wannie – dużo bezpieczniejsze jest mycie się pod prysznicem. Jeśli jednak poczujemy dyskomfort w okolicach intymnych, który mógłby rozwinąć się w infekcję, należy, jak najszybciej zastosować odpowiednie środki zaradcze. Wybierając się na wakacje, należy profilaktycznie zabierać ze sobą odpowiedni specyfik, który skutecznie załagodzi podrażnienie czy stan zapalny sromu i pochwy, a ponadto uchroni przed rozwojem zakażenia. Preparatów takich jest na rynku wiele i można się w nie zaopatrzyć w każdej aptece, bez recepty. Dobrym wyborem jest np. prOVag żel, który uzyskał pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, otrzymał Nagrodę oraz Certyfikat Zaufania – Złoty Otis 2015 i zdobył Medal Europejski. Przywraca on naturalny kwaśny odczyn pH pochwy oraz działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie na większość patogenów wywołujących choroby intymne (Gardnerella vaginalis, Escherichia coli, Prevotella bivia, Streptococcus agalactiae, Candida albicans, Candida glabrata). Potrafi skutecznie załagodzić podrażnienia i zlikwidować upławy oraz świąd warg sromowych. W jego skład wchodzą skoncentrowane, naturalne metabolity, wytwarzane przez bakterie Lactobacillus, które wchodzą w skład flory bakteryjnej pochwy.

Zapalenie pochwy – leczenie

Nie zawsze dyskomfort odczuwany w okolicach intymnych spowodowany jest infekcją. Nieraz zdarzają się bezbarwne i bezwonne upławy sprawiające wrażenie, jakby wydobywała się woda z pochwy. Są one najczęściej objawem przemęczenia lub osłabienia. Najlepszym sposobem na uniknięcie rozwoju infekcji jest jak najszybsze przywrócenie właściwej flory bakteryjnej pochwy i odpowiedniego pH. Probiotyki ginekologiczne skutecznie chronią organizm przed wieloma chorobami „kobiecymi”. Jeśli jednak stosowanie ich przez kilka dni nie przyniesie pozytywnych rezultatów, należy zgłosić się do ginekologa. Może się okazać, że trzeba zastosować kurację antybiotykową lub przeciwgrzybiczą.

Wczesne rozpoznanie choroby i właściwa terapia pozwalają w krótkim czasie powrócić do zdrowia i cieszyć się czasem wolnym podczas urlopu.