Zespół suchości: gdy błony śluzowe wysychają – Jaki lubrykant wybrać?

Z czasem nasze ciało „wysycha” pojawiają się takie objawy jak suchość oka czy suchość w ustach. Często też pojawiają się problemy z błonami śluzowymi okolic intymnych. Może to być związane z chwilowym niedoborem wody w organizmie, ale i poważnymi schorzeniami, jak np. zespół Sjögerna. Jeżeli chodzi o suchość pochwy, to przyczyn może być wiele – jednak wszystkie sprawiają, że kobieta czuje bardzo duży dyskomfort w czasie codziennego funkcjonowania, a także stosunków intymnych. Kiedy suchość pochwy utrzymuje się zbyt długo, może dojść do podrażnienia błon śluzowych i infekcji intymnych. Co może powodować suchość pochwy i czy tylko żele intymne są skutecznym środkiem, który pomoże rozwiązać ten problem?

Co może powodować suchość pochwy?

Suchość pochwy to niezwykle przykra i dokuczliwa dolegliwość związana ze zdrowiem intymnym kobiety. Czasami jest to tylko chwilowe zaburzenie związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej w czasie cyklu miesięcznego. Suchość pochwy naturalnie występuje u większości kobiet w ostatniej fazie cyklu przed krwawieniem miesięcznym, a także w ciąży i w pierwszych miesiącach po porodzie. Jednak może również wskazywać na poważniejsze zaburzenia, które mogą rzutować na zdrowie kobiety. Trzeba też pamiętać, że suchość pochwy może wiązać się z wiekiem kobiety – z czasem dochodzi do naturalnego wysuszenia błon śluzowych organizmu, dlatego na suchość pochwy bardzo często skarżą się kobiety w wieku okołomenopauzalnym.

Suchość pochwy może być również związana z przyjmowaniem niektórych leków, między innymi antykoncepcji hormonalnej, ale także przy lekach stosowanych na nietrzymanie moczu czy stosowanych przy terapii mięśniaków macicy. Wrażenie suchości pochwy może towarzyszyć również w czasie stosowania niektórych antybiotyków.

Dlaczego suchość pochwy jest niebezpieczna dla kobiet?

Suchość pochwy to przede wszystkim bardzo duży dyskomfort w życiu codziennym, gdyż często towarzyszą jej takie objawy jak pieczenie czy wrażenie ściągnięcia skóry. W czasie, kiedy kobieta uskarża się na suchość pochwy, podczas stosunku może dojść do podrażnień błon śluzowych, a to stanowi otwartą drogę dla patogennych drobnoustrojów, które wywołują różnorodne infekcje intymne. Przedłużająca się suchość pochwy może też prowadzić do rogowacenia nabłonka pochwy, a to z kolei do stanów przedrakowych narządów intymnych.

W jaki sposób radzić sobie z suchością pochwy?

W przypadku, gdy dokucza nam suchość pochwy przez dłuższy czas i nie ma to związku z okresem czy ciążą, warto sprawdzić jej przyczynę, gdyż może okazać się konieczne leczenie schorzeń, którym suchość pochwy towarzyszy. Profilaktycznie warto łykać preparaty zawierające witaminy A i E oraz włączyć do swojej diety produkty spożywcze, które zawierają dużo tych witamin.

W łagodzeniu objawów występujących przy suchości pochwy mogą być pomocne też środku farmaceutyczne dostępne w aptekach bez recepty np. globulki nawilżające. Często ich składnikiem jest kwas hialuronowy oraz kwas mlekowy, który pozwala na utrzymanie optymalnego pH okolic intymnych i pomaga zapobiegać rozwojowi infekcji intymnych. Innym rozwiązaniem może być stosowanie specjalistycznych lubrykantów, trzeba jednak wiedzieć, jaki dokładnie żel intymny wybrać.

Co to jest lubrykant?

Lubrykant to inaczej żel intymny nawilżający, który stosowany jest w celu zmniejszenia tarcia w czasie stosunku intymnego, a co za tym idzie również podrażnień, które mogą w związku z nim wystąpić. Początkowo żele intymne były stosowane ze względów zdrowotnych, właśnie do nawilżania pochwy w przypadku jej suchości, jednak obecnie na rynku można również spotkać takie lubrykanty, które mają na celu przede wszystkim urozmaicenie życia intymnego – dodawane są do nich substancje zapachowe i smakowe, a także barwniki pozwalające na dodanie im wybranego koloru. Niektóre żele mają w swoim składzie substancje rozgrzewające lub chłodzące. Dodatkowo mogą zawierać również substancje pobudzające. Żel nawilżający powinien być nałożony na członek partnera i wejście pochwy, aby nie doszło do bolesnego tarcia w czasie stosunku.

Gdy odczuwamy dużą suchość pochwy i chcemy użyć żelu intymnego wyłącznie do nawilżenia pochwy, najlepiej zrezygnować z żelu zapachowych i smakowych, które mogą wywoływać alergie. Najlepiej wybrać lubrykanty na bazie wody, których skład jest najbardziej naturalny, a zatem bezpieczny dla alergików. Łatwo się też takie żele zmywają z ciała. Takie żele mogą być też stosowane bezpiecznie z prezerwatywami i gadżetami erotycznymi. Jednak kobiety, które odczuwają mocną suchość w pochwie, mogą dalej odczuwać dyskomfort. Wtedy warto sięgnąć po żele na bazie silikonów, działają one lepiej, jeśli chodzi o nawilżanie, ale o wiele trudniej zmyć je z ciała. Ich resztki mogą zbierać się w okolicach intymnych i tam zostawać, nawet po myciu, co może znacznie przyczynić się do rozwoju infekcji intymnej, szczególnie jeśli wcześniej doszło do podrażnienia błon śluzowych lub kobieta ma obniżoną odporność.