Kiedy zwykły płyn do kąpieli nie wystarcza?

Kremowy płyn do kąpiel o relaksującym, przyjemnym zapachu to idealny wybór, gdy chcesz poleżeć w wannie pełnej gorącej wody. Stosowanie zwykłego preparatu do mycia całego ciała – w tym okolic intymnych – nie jest jednak dobrym pomysłem z medycznego punktu widzenia, ponieważ zawarte w nim substancje mogą podrażnić delikatną śluzówkę pochwy.

Równowaga mikrobiologiczna a kwestia higieny

Zdrowa pochwa ma kwaśny odczyn, który nadają jej pałeczki kwasu mlekowego, obecne także w przewodzie trawiennym, gdzie regulują procesy przemiany materii i optymalizują wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Niskie pH pochwy sprzyja zachowaniu równowagi mikrobiologicznej pochwy, ponieważ bakterie Lactobacillus hamują wzrost szkodliwych bakterii i grzybów, chroniąc drogi rodne przed infekcjami.

Zarówno nadmierna, jak i niedostateczna higiena intymna mogą zaburzać naturalną florę bakteryjną pochwy:

  • zbyt rzadkie lub niedokładne oczyszczanie okolic intymnych powoduje nadmierne gromadzenie się patogenów;
  • zbyt częste podmywanie się skutkuje wypłukiwaniem dobrych bakterii z pochwy i zaburzeniem naturalnej równowagi mikrobiologicznej dróg rodnych (ryzyko naruszenia flory bakteryjnej jest większe, gdy do mycia używasz silnie działających, perfumowanych płynów).

Specjalistyczna pielęgnacja pochwy

Stosowanie emulsji do higieny intymnej jest zalecane wszystkim kobietom, bez względu na wiek, ale po preparat przeznaczony do mycia i pielęgnacji pochwy oraz jej okolic powinnaś sięgnąć szczególnie wtedy, gdy:

  • często doświadczasz niedyspozycji intymnych;
  • dokucza ci suchość pochwy;
  • podrażnienia śluzówki sprawiają, że kontakty intymne wywołują dyskomfort;
  • chodzisz na basen i chcesz uniknąć infekcji grzybiczych;
  • jesteś w ciąży lub niedawno urodziłaś dziecko;
  • stosujesz tabletki antykoncepcyjne.

Właściwie dobrany produkt myjący pomoże ci w utrzymaniu właściwego pH pochwy, nawilży skórę i błony śluzowe dróg rodnych, złagodzi podrażnienia i zapewni ci optymalną ochronę przed zakażeniami intymnymi. Polskim preparatem o tak kompleksowym działaniu jest innowacyjna emulsja prOVag®, która w łagodny sposób oczyszcza delikatne okolice intymne, wspomaga procesy regeneracyjne i odżywia skórę wokół narządów płciowych. prOVag® emulsja to doskonały wybór, jeśli często zmagasz się z infekcjami pochwy, ponieważ dzięki zawartości metabolitów kwasu mlekowego przywraca właściwe pH dróg rodnych i nie dopuszcza do nadmiernego wzrostu grzybów i chorobotwórczych bakterii.

Profilaktycznie możesz sięgnąć także po doustny probiotyk (np. kapsułki prOVag®), który uzupełni florę bakteryjną pochwy, działając od wewnątrz. Preparat probiotyczny sprawdzi się szczególnie podczas terapii hormonalnej lub leczenia antybiotykiem, gdy jesteś bardziej podatna na zaburzenia równowagi mikrobiologicznej organizmu. W przypadku podrażnień okolic intymnych i problemu suchości pochwy doraźnym rozwiązaniem jest prOVag żel® – nawilżający produkt do miejscowego stosowania, który redukuje dyskomfort wynikający z niedostatecznego nawilżenia pochwy.